Project Milenial featuring news blogs and tutorials Adjustable Beds – Not Just For The Elderly! How A Dermatologist Can Help With Acne Problems Aromatherapy And Kids Amazingly Simple Skin Care Tips For People With Acne

Pattayada Tadılması Gereken Egzotik Meyveler

Tayland, bilindiği üzere tropikal iklimi sayesinde meyve konusunda öncü olmuş bir Asya ülkesidir. Bu yazımızda ise Almira Tur ailesi olarak sizlere Tayland’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gerektiğini düşündüğümüz lezzetli egzotik meyvelerden söz edeceğiz.

Mango

Başlangıcı Türkiye’de de oldukça fazla kişi tarafından sevilerek tüketilmekte olan bir meyveyle, mango ile yapıyoruz. Mango dünya çapında popüler olmuş meyvelerden biri de aynı zamanda. Mango, renk ve boyut gibi açılardan değişiklikler gösterebiliyor. 15-30 cm uzunluğunda yapraklara sahip olan bir meyvedir, yaprakları ve pembemsi, turuncu şekilde olabilir. Olgunlaşmış olan bir mangonun yaprakları koyu yeşil bir renk alır. Olgun tüketilmesi tavsiye edilir.

Dragon Fruit

Bu meyve oldukça düşük kalorili olduğu için birçok kişinin beğenisini kazanmış bir meyvedir. Bunun yanısıra Dragon Fruit şekil itibarı ile de ateş topuna benzemektedir. Besleyicidir, bir diğer adı ise Pitahaya’dır.

Papaya

Yeşil kabukludur. İç kısmı turuncudur. Çekirdek kısmı ise siyahtır. Meyveyi enine doğru keserek siyah olan çekirdekleri güzelce ayıklıyorsunuz, turuncu kısmı tüketiyorsunuz. Bu da fazlasıyla besleyici bir Tayland meyvesidir.

Guava

Guava meyvesinin bir diğer adı da Farang’dır. Birçok tropikal bölgede yetişebilen bir meyvedir. Olgunlaşmış hali oldukça lezzetli olan bu meyvenin henüz olgunlaşmamış halini ise şeker ya da isteğe göre tuza da bulayarak yiyebiliyorsunuz.

Jack Fruit

Jack Fruit boyut olarak biraz büyük bir meyve, kavun boyutu kadar bir büyüklüğü var. Ağaçta yetişiyor. Kokusuz ve içi oldukça sert bir meyve. Bu meyveyi kızartarak da tüketebiliyorsunuz.

Baby Banana

Bebek muz normalde yediğimiz muzlardan görüntü itibarıyla biraz farklı. Bebek muz, ufak ve biraz tombul bir şekilde yetişiyor. Bu sevimli meyve, Tayland’ta en çok bulunan meyvelerden biri. Tadan kişiler Türkiye’deki muzlara göre aromasını biraz farklı bulabiliyor. Tayland’ta bulunan bebek muzun seveni de var sevmeyeni de. Yine de tatmanızı öneririz.

Rose Apple

Rose Apple meyvesinin tadı elmayı biraz anımsatıyor. Şekil olarak ise dolmalık biberi andırıyor. İlk gördüğünüzde bu meyveyi bir biber sanabilirsiniz. Tadan kişiler ise, Rose Apple meyvesinin tamamen ferahlatıcı bir meyve olduğu görüşünde.

Rambutan

Görüntüsü itibarıyla saçaklı bir meyve, bu yüzden başta itici bulabilirsiniz ama bizce bu meyveye mutlaka bir şans vermelisiniz. Tüylü kısmının iç tarafında kalan kısmını tüketmeniz gerekiyor. En alt kısmında ise oldukça sert yapılı bir çekirdek bulunuyor. Bu meyvenin olumsuz tek yanı ayıklamanın çok zor olması. Yine de meyve tadı itibarı ile birçok kişinin beğenisini kazanmış durumda diyebiliriz.

                   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir